Ústecký kraj získá téměř 20 milionů korun na nová pracovní místa

Do Ústeckého kraje přijde téměř 20 milionů korun z Evropského sociálního fondu na dva projekty podporující vznik nových pracovních míst a vzdělávání handicapovaných, žen pečujících o závislou osobu a lidí do 30 let. ČTK to řekla krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. Region dlouhodobě vykazuje nejvyšší nezaměstnanost v Česku, na konci července byla v kraji míra nezaměstnanosti 10,8 procenta, práci marně hledalo 61.681 lidí. 

"První projekt se jmenuje Komplexní program podpory zaměstnanosti cílových skupin s handicapem na trhu práce v Ústeckém kraji a druhý má název Komplexní program podpory mladých lidí na trhu práce v Ústeckém kraji," uvedla mluvčí. Je to podle ní první příležitost, kdy své síly při řešení problematiky zaměstnanosti spojí samospráva zastoupená Ústeckým krajem a státní správa zastoupená Úřadem práce ČR. 
    
Projekty musí být dokončeny během následujících 14 měsíců. "Je to velmi náročný termín, ale věřím, že se i díky výborné spolupráci s krajskou pobočkou úřadu práce podaří projekty zdárně realizovat," uvedl předseda řídícího výboru Paktu zaměstnanosti Ústeckého kraje Martin Klika (ČSSD). "Jsem spokojen s tím, že se projekty zaměřují právě na nejohroženější skupiny na trhu práce, a to na mladé lidi bez praxe a na ženy, které se starají o své nemocné příbuzné či malé děti," doplnil. 
    
Cílem projektů je podle něho i získávání informací, které umožní efektivněji čerpat prostředky z budoucího operačního programu Zaměstnanost. "Díky tomu budeme moci lépe zacílit projekty v následujícím programovacím období a získat tak více peněz z Evropské unie pro podporu zaměstnanosti v Ústeckém kraji," dodal Klika, který je zároveň krajským radním. 
    
Pakt zaměstnanosti Ústeckého kraje loni v září uzavřely Ústecký kraj, Krajská hospodářská komora, Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem hlavně za účelem získávání finančních prostředků na podporu zaměstnanosti. Letos na jaře se k paktu připojila i Regionální rada odborových svazů ČMKOS Ústeckého kraje. 
    
Pakt se podílel na vyjednávání podmínek na jaře vyhlášeného dotačního titulu ministerstva pro místní rozvoj Podpora rozvoje pracovních příležitostí na území Ústeckého a Moravskoslezského kraje, z něhož je pro Ústecký kraj vyčleněno 100 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK