Ústecký kraj získal na sociální služby 35 milionů korun z EU

Ústecký kraj získal na sociální služby 35 milionů korun z evropských fondů. Podpoří terénní programy pro 270 lidí v Ústí nad Labem, Varnsdorfu, Lovosicích a Jirkově a služby pro 260 rodin s dětmi po celém kraji. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Podobně se kraji podle mluvčí Magdaleny Hanáčkové podařilo získat peníze od roku 2008 dvakrát. 

"Kraj po obdržení dotace vyhlásil otevřené zadávací řízení na zajištění vybraných druhů sociálních služeb. S uchazeči, kteří podali výhodnější nabídku, jsou uzavřené smlouvy o poskytování sociálních služeb - u prvního projektu do prosince 2014, u druhého do března 2015," vysvětlila mluvčí. Po tuto dobu mají sociální služby z dotace stoprocentní financování. 

Oproti běžným krajským dotacím je podle Hanáčkové výhodou smlouva na více než jeden rok, díky níž nemusejí poskytovatelé služeb fungovat ve finanční nejistotě a žádat o dotace z více zdrojů. 
    
Téměř čtvrtina peněz jde na terénní programy v lokalitách, kde jejich současná kapacita není dostatečná, tedy v Ústí nad Labem, Lovosicích na Litoměřicku, Varnsdorfu na Děčínsku a Jirkově na Chomutovsku. Za 8,6 milionu korun kraj podpoří do konce prosince 2014 přibližně 270 klientů. Terénní pracovníci jim mají usnadnit kontakt se společností či pomoci s uplatňováním práv a obstaráváním osobních záležitostí. 
    
Větší část dotace má pomoci rodinám s dětmi po celém Ústeckém kraji. "Služba je poskytovaná rodině s dítětem, u kterého je jeho vývoj ohrožen v důsledku dopadů dlouhodobě krizové sociální situace, kterou rodiče nedokážou sami bez pomoci překonat, a u kterého existují další rizika ohrožení jeho vývoje," píše se v dokumentaci k veřejné zakázce. Do března 2015 má na Šluknovsko, do Ústí nad Labem, Krupky, Teplic, Loun, Postoloprt, Žatce, Podpořan, Mostu, Litívnova, Štětí, Vejprt a Duchcova přijít 26,7 milionu korun. Služba se má dotknout 264 rodin. 
    
Od roku 2008 kraj získal peníze na dva podobné projekty. "V předchozích bylo podpořeno asi 90 služeb. Pokud vím, hodnocení ze strany poskytovatelů služeb je velmi pozitivní," dodala mluvčí kraje. Z podobných dotačních titulů získal kraj pro letošní rok 12,9 milionu Kč na podporu azylových domů. 
 
zdroj: ČTK