Ústecký krajský soud projedná brutální útok z Duchcova

Krajský soud v Ústí nad Labem začne v únoru projednávat loňský brutální útok v Duchcově na Teplicku. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Markéta Morkusová. Obžaloba viní pětici lidí z útoku na manželský pár. "Hlavní líčení je nařízeno na 18. až 21. února," řekla Morkusová. Z obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že nejbrutálnější byl nejmladší z útočníků, teprve šestnáctiletý mladík. 

Případ se odehrál loni v noci ze 17. na 18. května. Útoku předcházela potyčka u jedné z duchcovských restaurací, kde nejmladší z obžalovaných společně s dalším mladíkem chtěli ukrást kolo. Mladší z mužů podle obžaloby na kolo nasedl a chtěl odjet, ale nevšiml si, že je připoutané lankem, a upadl. Když chtěl majitel kolo zvednout, mladíci na něj zaútočili. "Oba obvinění jej fyzicky napadli, a to prudkým úderem pěstí do obličeje až spadnul na zem, dále ho kopali nohou do různých částí těla, především do hlavy a to takovou silou, že mu způsobili zlomeninu loketní kosti levé ruky, kterou se kryl, zlomeninu nosu, vymknutí předního zubu, hematomy v obličeji a pohmožděniny hlavy, končetin a trupu," píše státní zástupce v obžalobě. 
    
O dvě hodiny později podle spisu vyvolal mladistvý útočník konflikt s manželským párem na náměstí. Mladík pak téměř dvoumetrovou větví na muže zaútočil. Na pomoc se seběhli další tři útočníci a brutálně napadli i manželku zbitého muže. Dvě ženy ji strhly na zem, opakovaně jí tloukly hlavou o zem, bily pěstmi do obličeje, a když zakročil starší muž, kopla ji jedna z útočnic znovu do obličeje. Žena skončila po útoku v nemocnici s pohmožděninami, léčí se ale dodnes. "U poškozené se rozvinula posttraumatická stresová porucha se symptomy agorafobie s panickou poruchou," píše státní zástupce. 
    
Žalobce viní útočníky z těžké újmy na zdraví, některé ve stadiu pokusu, výtržnictví a nejmladšího z útočníků i z nebezpečného vyhrožování. Manželskému páru údajně vyhrožoval ve chvíli, kdy je odvážela sanitka do nemocnice. Mladíkovi hrozí až šestileté vězení. Rasový motiv útoku vyšetřování neprokázalo. 
    
Útok ve městě vyvolal protiromské nepokoje, ve městě několikrát demonstrovali pravicoví extremisté. 
 
zdroj: ČTK