Ústecký primátor ocenil dvě mladé dívky za záchranu života

Ústecký primátor Josef Zikmund a vedoucí územního odboru policie Vladimír Danyluk ocenili dnes dvě mladé Ústečanky za záchranu života cyklisty. Sedmačtyřicetiletý muž na konci dubna v ústecké čtvrti Všebořice zkolaboval a upadl do bezvědomí. Martina Chvojková a Kateřina Skokanová muži masáží srdce zachránily život. Ještě před nimi viděli cyklistu s vážnými zdravotními problémy dva muži, kteří mu ale nepomohli.      

Starší cyklista zkolaboval poblíž frekventované silnice. Z policejních záběrů je patrné, že ve chvíli, kdy seděl zhroucený u stromu, u něj zastavilo auto. Řidič vystoupil, odsunul jeho kolo ze silnice a odjel. Nepomohl mu ani další muž, který procházel. Dívky, které byly v místech na procházce, k muži ihned přiběhly a snažily se mu pomoci. "Viděly jsme, že tam někdo leží, tak jsme hned přistoupily a zasáhly," řekla ČTK Chvojková, která obratem volala záchrannou službu. Druhá z dívek začala okamžitě s masáží srdce. "Zjistila jsem, že nedýchá, měl už trochu modrou hlavu a začala jsem ho masírovat," doplnila Skokanová. 
    
Ani jedna z dívek nemá zdravotní vzdělání, resuscitaci se naučily ve škole a na soutěžích mladých záchranářů. Zachovat ve chvíli, kdy někomu hrozí smrt, klid je podle dívek složité. "Byla jsem v šoku, nejprve jsem nevěděla, co mám dělat, ale potom jsem začala s masáží," doplnila Skokanová. Až později, krátce před příjezdem záchranářů, přiběhli dívkám na pomoc další lidé. Muž podle krajské policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové přežil. 
    
Vedoucího ústecké policie lhostejnost lidí, kteří nemocnému nepomohli, zaskočila. "Ten člověk opravdu bojoval o život. Když vidíte časový úsek, tak to mohlo být o několik desítek vteřin dřív oznámeno na záchranku. Mohlo se o několik desítek vteřin dříve pod odborným dohledem na telefonu pomáhat," řekl ČTK Danyluk. Policisté se teď snaží zjistit totožnost obou mužů, kteří nepomohli. "Zatím nemáme ani řidiče, ani toho muže, který procházel před těmi dámami. Ale kamerový záznam je velmi dobrý a já věřím, že oba budou mít možnost se policii vyjádřit k tomu, proč se takto zachovali," řekl Danyluk. V krajním případě jim hrozí i stíhání za neposkytnutí pomoci. "Nechtěl bych ale předjímat, nejdříve musíme mít i vyjádření těch mužů, kteří pomoc neposkytli," doplnil Danyluk. 
    
Dívky dostaly od policie a ústecké radnice upomínkové předměty, ústecký primátor oběma předal i hodinky a čistě bílé tričko. "Trička teď mohou používat jako sestřičky, aby mohly zachraňovat další životy," dodal Zikmund. 
 
zdroj: ČTK