V Ústeckém kraji vypukla epidemie spalniček, nemocných už je 70

Na 70 případů spalniček evidují hygienici v posledních dnech v Ústeckém kraji. Ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal ČTK řekl, že jde o epidemii. Virové infekční onemocnění přivezl turista z Indie. 

Nákaza se podle Trmala nejvíc šíří mezi zaměstnanci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde je víc než polovina nemocných. Hygienici proto přistoupili k mimořádnému očkování. "První dávky vakcíny jsme aplikovali včera, další očkování bude pokračovat v pondělí", řekl v sobotu ČTK Trmal. Na proplacení vakcín se ústečtí lékaři dohodli s hlavním hygienikem. "Zatím máme k dispozici asi 100 vakcín a možná budou potřeba další. Jedna stojí 600 až 700 korun," uvedl Trmal. 
    
Hygienici zároveň upozornili na onemocnění i všechny praktické lékaře. Nejvíce ohroženi jsou lidé narození v letech 1970 až 1980, kteří byli jen jednou očkovaní. "Právě v této věkové skupině je i nejvíce nemocných," doplnil Trmal. Méně ohrožené jsou podle Trmala malé děti. Ty dostávají dvě očkovací dávky. Přesto už dvě onemocněly. "Jedno z nich je tak malé, že u něj ještě k očkování nedošlo, druhé dostalo jen jednu dávku," řekl Trmal s tím, že rodiče by neměli očkování podcenit. 
    
Původce nákazy odhalili lékaři rychle. Přivezl ji turista z Indie. "Bohužel nezůstal doma a šel na hromadnou akci," doplnil Trmal. 
    
V Ústeckém kraji se běžně objeví jeden až dva případy spalniček za rok, v celém Česku je to 10 až 20 případů. Onemocnění provází typická vyrážka, která se vyskytuje po celém těle. Nákaza se šíří kapénkami. 
 
zdroj: ČTK