V Ústí budou 1. května kvůli akci DSSS policisté z několika krajů

Kvůli pochodu stovek příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) posílí 1. května ústeckou policii jednotky z Libereckého kraje či Prahy. Na akci zřejmě míří i fotbaloví chuligáni. ČTK to dnes řekl krajský policejní ředitel Tomáš Lansfeld. Původně se měl také konat v Brně pochod organizovaný radikálním uskupením Dělnická mládež, které s DSSS sympatizuje, ale radikálové místo toho zřejmě vyrazí do Ústí nad Labem. Zároveň asi přijedou i radikální odpůrci ultrapravice. 

Policie očekává, že na mítink DSSS a jejích stoupenců přijede asi 500 lidí. Podle Lansfelda budou nasazeny stovky policistů. V terénu bude krajská pořádková jednotka, speciální pořádková jednotka i antikonfliktní týmy. "Jednáme s libereckým policejním ředitelstvím o poskytnutí jejich pořádkové jednotky. V případě potřeby bychom povolali jednotku z Prahy," řekl ČTK šéf krajské policie. Přesný počet policistů, kteří budou v ulicích města, ale nechtěl z taktických důvodů uvést. 
    
Že radikálové zamíří do Ústí nad Labem ve velkém počtu, nasvědčuje podle Lansfelda zrušení akce Dělnické mládeže v Brně. Zástupci uskupení sympatizujícího s DSSS už dříve řekli, že zamíří do Ústí. Podle policie je navíc možné, že na sever Čech dorazí i fotbaloví chuligáni z Ostravy a Polska. "Tyto informace máme, ale zatím nejsou potvrzené," doplnil Lansfeld. Do města pravděpodobně dorazí i odpůrci ultrapravice, včetně anarchistů z Německa. 
    
DSSS na facebookových stránkách pochodu mezinárodní účast avizuje. Mimo jiné prý mají dorazit zástupci německé krajně pravicové strany NPD. V Ústí nad Labem budou zabrané prakticky veškeré plochy v centru města, tradiční prvomájové akce plánují i další politické strany. 
    
Trasa pochodu DSSS je naplánována kolem několika ulic, které vedou do největšího ústeckého romského ghetta, Předlic. Na ty ohlásilo zábor občanské sdružení Konexe, které chce zabránit tomu, aby se místní obyvatelé stali terčem pravicových radikálů. "Ohlásili jsme zábor těchto ulic, aby se do nich radikálové nemohli dostat. Zábor máme i ve středu samotných Předlic, kde žije nejvíc sociálně slabých," řekl už dříve ČTK Miroslav Brož z Konexe. 
    
S posílením hlídek počítá i městská policie. Radnice ústeckého centrálního obvodu bude mít na shromáždění DSSS úředníka, který v případě porušení zákona může akci rozpustit. Podobná akce DSSS se chystá i v Ostravě, kde úřady počítají s účastí zhruba tisícovky lidí. 
    
Poslední velkou akci pravicových radikálů zažilo Ústí nad Labem v dubnu 2009. Tehdy městem prošlo asi 400 radikálů z Česka, Německa a Slovenska. 
 
zdroj: ČTK