V Ústí nad Labem budou o koalici jednat ANO a PRO! Ústí

Vítězné hnutí ANO 2011 bude v Ústí nad Labem rámci koaličních vyjednávání požadovat post primátora a většinu v městské radě. Jako první chce jednat s PRO! Ústí, které skončilo v komunálních volbách druhé, řekl ČTK lídr ANO a kandidát na primátora Josef Zikmund. ANO získalo v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů a společně s PRO! Ústí, které má mandátů osm, by mělo pohodlnou většinu. PRO! Ústí si stanovilo čtyři podmínky, bez jejichž splnění koalici neuzavře.

"Většinu v radě i post primátora samozřejmě chceme," řekl ČTK Zikmund. Hlavním partnerem pro vyjednávání je podle Zikmunda PRO! Ústí. "Je to logický důsledek voleb. Určitě bychom udělali chybu, kdybychom nejednali s nimi jako s prvními, se kterými bychom měli krásnou dvoukoalici. Nechceme ale vyloučit ani jednání s dalšími stranami," řekl ČTK Zikmund s tím, že chce sestavit pevnou koalici. Jasno o možné koaliční spolupráci chce mít ANO co nejdříve.
 
PRO! Ústí zveřejnilo čtyři podmínky, na kterých bude při vyjednávání trvat. Žádá otevřenost veřejné správy a hospodaření města a úpravu jednacího řádu zastupitelstva tak, aby obyvatelé mohli vystoupit na jednání kdykoliv. Za klíčovou požaduje i otázku hazardu. O nulové toleranci rozhodovali o víkendu Ústečané v referendu, víc než 90 procent zákaz hazardu podpořilo. K urnám ale přišlo jen 18 procent voličů a výsledky tak nejsou závazné.
 
"Osobně budu důsledně prosazovat nulovou toleranci hazardu. I přesto, že je referendum neplatné, 13.000 občanů řeklo, že hazard nechce, a to je pro mě dostatečný mandát k této zásadní změně," řekl ČTK lídr hnutí Martin Hausenblas. ANO chce s regulací hazardu počkat na nový zákon, který připravuje ministerstvo financí. "Uvidíme, jaké technické parametry přinese zákon. Myslím, že bychom pak mohli vydat vlastní vyhlášku. Neumím říct, jestli absolutní zákaz, nebo tvrdší regulaci," doplnil Zikmund.
 
PRO! Ústí trvá i na tom, aby se soubor bývalého Činoherního divadla, který teď působí pod spolkem Činoherák Ústí mohl vrátit do budovy divadla ve čtvrti Střekov. Podle mluvčí hnutí Jany Bohuňkové zároveň chce i novou kulturní koncepci a dlouhodobé financování formou grantů. Podle Zikmunda je ale třeba nejdřív vyřešit financování Severočeského divadla. To zatím podle smlouvy financuje formou dotace Ústecký kraj, město se ale v následujících letech musí na financování podílet také. "Budeme od roku 2015 platit 50 milionů korun, na to musíme najít peníze," vysvětlil Zikmund.
 
Činoherák Ústí považuje za důležitý také. "Náš názor je vypsat grant. Pokud splní podmínky všechny podmínky včetně nájemní smlouvy, včetně toho, jak se budou chovat k magistrátu a ke svěřenému majetku, tak nevidím důvod, proč by se nemohli vrátit na Střekov," dodal Zikmund. V budově bývalého Činoherního divadla teď sídlí nová příspěvková organizace, kterou založilo město a která dováží dětská divadelní představení.
 
Kromě ANO a PRO! Ústí zasednou ještě v zastupitelstvu KSČM, ČSSD (po pěti mandátech), ODS (tři mandáty) a po dvou mandátech mají TOP 09 a Ústecké fórum občanů.
 
zdroj: ČTK