V Žatci chtějí otevřít transfuzní stanici, pomůže to i nemocnici

V Žatci chtějí do konce roku otevřít transfuzní stanici, pomůže to i místní nemocnici. Novinářům to řekl místostarosta Žatce Jan Novotný (Severočeši.cz). V Ústeckém kraji je zatím sedm míst, kde je možné darovat krev, většinou v nemocnicích Krajské zdravotní ve velkých městech. 

Ze Žatce dosud jezdili dárci krve většinou do Loun, kde je odběrové místo Ústřední vojenské nemocnice v Praze, nebo do podobně vzdálené Kadaně na Chomutovsku. "Může to zlepšit ekonomickou situaci nemocnice. Navíc je to i služba pro pacienty, zajistí jim lepší komfort," řekl ČTK Novotný, který je sám aktivním dárcem krve. 

Darování krve mimo místo bydliště je problematické i proto, že by dárce po odběru neměl řídit auto. Například z Litoměřicka proto do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem sváží dárce od začátku letošního roku pravidelně autobus, odběrová místa v Litoměřicích, Lovosicích a Štětí byla zrušená. Dárci se ale podle místní pobočky Českého červeného kříže musí do autobusu objednat předem. 
    
V Kadani a Lounech mohou lidé darovat krev v ranních hodinách třikrát týdně. V nemocnicích Krajské zdravotní v Mostě, Teplicích a Děčíně dvakrát týdně, v Chomutově ráno od pondělí do středy. V Ústí nad Labem je možné darovat krev v pondělí, úterý a ve čtvrtek ráno a každé druhé úterý i od 14:00 do 16:00. Dárci by se měli před cestou na transfuzní oddělení informovat předem, jestli je o jejich krevní skupinu zájem. Například v Lounech nyní neodebírají žádnou krev kromě nula negativní, v Kadani prozatím nemají zájem o AB pozitivní a B pozitivní. Prvodárce většinou ale přijmou všude. 
 
zdroj: ČTK