Ve skanzenu v Zubrnicích uvidí lidé funkční parní lokomobilu

Ve skanzenu v Zubrnicích nedaleko Ústí nad Labem uvidí v květnu návštěvníci potažní parní lokomobilu. Unikátní technický exponát, který sloužil k pohonu mlátiček, je po opravě plně funkční. Návštěvníci si tak budou moci poslechnout i bublavý zvuk parního stroje. ČTK to dnes řekl vedoucí skanzenu František Ledvinka. 

Stroj se vrátil do Zubrnic po čtyřech letech. "Býval ozdobou naší expozice, ale stál jen tak ve stodole, chyběly mu některé součástky, vodoznak, měl děravý kotel," popsal stav stroje Ledvinka.
    
Lokomobilu vyrobila firma J. Krátký v Přerově v roce 1916. Ústecké muzeum, pod které skanzen patřil, ji získalo v polovině 80. let z okolí Lovosic na Litoměřicku. "Byla ve velmi zbědovaném stavu, chyběla řada zásadních součástí, které rozkradli zloději. Hrubé rekonstrukce se ujal tehdejší pracovník muzea Václav Vaněk, který zajistil výrobu některých dílů," uvedl Ledvinka. 
    
Restaurování jednoho z nejatraktivnějších a nejhodnotnějších exponátů v Zubrnicích se před čtyřmi lety ujala První českomoravská restaurátorská dílna na stroje a přístroje. Národní památkový ústav, který zřizuje skanzen, zajistil peníze na první etapu oprav. "Z velkých závad bylo nutné opravit hlavně prasklý kotel a zajistit jeho nové trubkování," řekl vedoucí skanzenu. 
    
Na další drobnější práce sehnali v Zubrnicích peníze loni. "Byla úspěšná sezona, přišlo 22.000 lidí, což bylo meziročně o deset procent víc. Díky tomu jsme mohli investovat peníze do lokomobily, která představuje jediný funkční stroj tohoto typu v českých muzeích," řekl Ledvinka. Celkově oprava stála zhruba půl milionu korun. 
    
Poprvé uvidí parní lokomobilu, kterou si před první světovou válkou mohli koupit jen bohatí sedláci, v provozu návštěvníci Zubrnic na květnovém jarmarku. 
    
Nejmladší skanzen v zemi - Muzeum lidové architektury v Zubrnicích na Ústecku, představuje život na vesnici na přelomu 19. a 20. století. Tvoří jej statek, starý vodní mlýn, vesnická škola. Muzeum má od církve pronajatý i kostel. Další objekty se opravují nebo se jejich oprava chystá a několik zachráněných, ale rozebraných staveb je ve skladech skanzenu. 
 
zdroj: ČTK