Za týden se rozjedou vlaky na Švestkové, Kozí i Doupovské dráze

Hlaholem a dětským křikem znovu ožijí zaniklé železniční tratě v Ústeckém kraji. Švestkovou, Kozí či Doupovskou drahou se budou moci svézt lidé vždy o víkendu po celé prázdniny. Kvůli velkému zájmu je lepší si místa v lokálce rezervovat dopředu. ČTK to řekl Michal Skala ze společnosti Severočeské dráhy. Pouze tři vybrané dny bude v provozu také výjimečná trať z Ústí nad Labem do Zubrnic.  

Kozí dráha mezi Děčínem a Telnicí na Ústecku se otevře 28. června. "Po celé prázdniny bude jezdit v pravidelném víkendovém režimu. V současné době se řeší možnost vzájemného poskytování slev na jízdném či vstupném mezi Kozí dráhou a vybranými atrakcemi v okolí," řekla ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.
 
Právě Děčín a obce na trati provoz Kozí dráhy zajišťují. Jen o Velikonocích využilo vlak na trase 500 lidí, během akcí v zimě bylo cestujících 2000.
 
Mezi aleje plné švestek vyrazí o prázdninách vlaky na trase mezi Mostem a Lovosicemi na Litoměřicku, kde pravidelný provoz přes nevoli obcí skončil v roce 2007. "Je to velmi oblíbená trať. Pokud by byla větší skupina, je lepší, když si jízdenky rezervují dopředu. Pak můžeme přidat soupravu," uvedl Skala. Také tuto trasu finančně podporují obce a dvě významné firmy v regionu.
 
Výhledy na Doupovské hory zpoza okýnka vlaku si mohou užít během července a srpna cestující mezi Kadaní na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku. Využívají ji návštěvníci zámku v Krásném Dvoře, královského města Kadaně a další. Bez finanční podpory obcí a vybraných společností by vlaky na této trase už nevyjely. Všechny tři dráhy finančně podporuje také Ústecký kraj.
 
Krajská samospráva zvažuje, že by od roku 2015 plně zajistila turistickou dopravu na Kozí či Švestkové dráze a dalších železničních tratích, které už neslouží pro běžný provoz. "Ústecký kraj připravuje koncepci pravidelné a systematické podpory těch regionálních železničních tratí, které neslouží pro dopravní obslužnost, ale mají zásadní význam pro rozvoj cestovního ruchu," řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.
 
Pod správou občanského sdružení Zubrnická museální železnice je trať mezi Ústím nad Labem a Zubrnicemi. Trať je majetkem sdružení. "Její úprava je finančně velmi nákladná a bohužel finanční podporu nemáme téměř žádnou, proto vyjedeme v létě jen ve vybraných dnech," řekl ČTK Radek Kubala ze sdružení. Z Ústí do Zubrnic přitom jezdí množství turistů, kteří míří do zubrnického skanzenu.
 
zdroj: ČTK