Právě se nacházíte:

ZAMBA SLAVILA NAROZENINY

V neděli 19. listopadu 2017 uplynulo přesně 37 let od příchodu historicky prvních nosorožců, kteří se ocitli na půdě naší zoo. Byly to dvě samice, Saša a Zamba, o 16 dní později, tedy 5. prosince, dorazil i samec jménem Dan.  

Zamba byla odchycena v roce 1972 v rezervaci Umfolozi v Jihoafrické republice ve věku cca 2 roky a po krátké karanténě byla spolu s ostatními zvířaty dopravena do Zoo Dvůr Králové, odkud se po osmi letech, v roce 1980, dostala do Ústí nad Labem. Mláďata nikdy neměla, ale úspěchem naší zoo je, že Dan se Sašou zplodili celkem tři potomky. Kromě nás a Zoo Dvůr Králové se tento druh nikdy v žádné zoo v ČR nepodařilo rozmnožit. Prvním ústeckým mládětem byl Sagan (nar. 1986), který byl přesunut do Zoo v Cabarcenu ve Španělsku, kde se v roce 2013 poprvé stal otcem. Druhorozený Doran (nar. 1991) žije v Brazílii, v Belo Horizonte, bez potomků. Nejmladší Dino (nar. 1993) se po přesunu do Zoo Poznaň jako šestiletý úspěšně zapojil do reprodukce a narodila se mu zde celkem tři mláďata. Dino momentálně žije v Zoo Erfurt, přesun se uskutečnil v roce 2013.

Zamba je momentálně nejstarším nosorožcem svého druhu v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Podle údajů ZIMS chová nosorožce tuponosé v Evropě 69 institucí v počtu 264 zvířat. Poslední aktuální údaje udávají, že v evropských zoologických zahradách jsou pouze dva nosorožci prokazatelně starší než Zamba (samice v Zoo Planete Sauvage ve Francii a samec v Parco Natura Viva Bussolengo v Itálii). U dalších pěti zvířat včetně Zamby se jejich narození udává okolo roku 1970. Její zdravotní stav odpovídá pokročilému věku a chovatelé jí kvůli tomu věnují zvýšenou péči a pozornost. Dostává více vitamínů, minerálních doplňků a medikamentů na výživu kloubů, krmná dávka je přizpůsobena jejím chutím. V chladnějším období tráví více času ve stáji, do venkovního výběhu ji chovatelé pouštějí na kratší dobu, většinou okolo poledne, kdy je nejtepleji.

Oslava 47. narozenin se konala v pondělí 20. listopadu, kdy Zambě přišly popřát děti z MŠ Marxova v Předlicích, které jí nakreslily obrázky a přinesly bedničku zeleniny a ovoce. Z té chovatelka Kateřina Hudecová za pomoci tří vybraných dětí a paní učitelky Kateřiny Bukovičové připravila dort, který si Zamba s grácií dámy v letech vyloženě vychutnala :-).

http://www.zoousti.cz