Právě se nacházíte:

Září v ústecké zoo

Konec prázdnin a začátek školního roku znamená změnu pro obyvatele naší zoo, stejně tak pro její pracovníky a návštěvníky. Opadl hlavní nápor příchozích, kteří se nyní v září objevují hlavně během víkendů. Tomu je uzpůsobena i nabídka aktivit, předváděcích akcí a komentovaných krmení.

Většinu z nich mohou návštěvníci shlédnout v sobotu a neděli, popř. i během státního svátku na konci měsíce. Některé se konají i několikrát za den (krmení tuleňů), ale většina jen jednou denně, takže je vhodné si návštěvu naplánovat a rozvrhnout. Ve spodní části zoo si svoji potravu hledají orangutani, samička Ňuninka se svojí dcerou Cantik. Ve vedlejší expozici si v bazénu plavou relativně noví obyvatelé zoo, tučňáci brýloví. Jejich misku s rybami jim chovatelé předkládají v pravidelném čase, ale bohužel, rybku z ruky si tučňáci ještě neberou. Ve volném výběhu, kam mají přístup i návštěvníci, se koná krmení populárních lemurů kata, kteří pobíhají těsně vedle přítomných dětí i dospělých. V pavilonu šelem dostávají potravu nejprve tropičtí medvědi malajští, poté oblíbené africké šelmičky surikaty a nakonec se dostane i na lvy konžské Leona a Ronju. O svoji krmnou dávku nepřijdou ani dravé pirani v pavilonu exotária. Jednou z novinek letošního roku byly letové ukázky dravých ptáků, které jsou připraveny ještě v září. Návštěvníci se mohou nejen dozvědět něco zajímavého, ale uvidí zvířata v akci a pohybu. Aktuální informace jsou uvedeny na webových stránkách. V září je během víkendů ještě v provozu i oblíbený zoovláček.

Všední dny v zoo patří spíše maminkám s malými dětmi nebo školákům, neboť s novým školním rokem lze opět využít nabídku výukových programů. Velkou výhodou každé zoologické zahrady je to, že děti často pracují v terénu a mohou si tak spojit teoretické znalosti s praktickou a názornou ukázkou. Zázemí je situováno do Zooškoly Heinricha Lumpeho, kde je umístěna i řada pomůcek a dermoplastických preparátů, které dané téma dokáží velice oživit a přiblížit. Z široké nabídky výukových programů si může vybrat každý pedagog takové téma, které se mu hodí k probírané látce – některé programy jsou zaměřené na konkrétní druhy exotických zvířat, jiné se týkají naší přírody, další se věnují tématům v oblasti ochrany přírody. Mají různou délku a jsou určeny různým věkovým kategoriím, od dětí z mateřských škol po žáky základních a studenty středních škol. Výukový program je nutné objednat v dostatečném předstihu, kontaktní formulář je opět uveden na webových stránkách.

Bohužel, během prázdnin probíhaly v zoo i stavební a výkopové práce, např. při výměně veřejného elektrického osvětlení, která by však měla být v nejbližší době dokončena. Mnohem závažnější však byla neočekávaná havárie vodovodního řadu, kdy v horní části zoo dokonce několik dní netekla voda. Prasklé potrubí stále zaměstnává pracovníky provozního úseku, kteří alespoň provizorně natažením požární hadice od rezervoáru u pavilonu exotária do rezervoáru pod výběhem žiraf zabezpečili zásobení zoo vodou. Pro návštěvníky to opět znamená částečné snížení komfortu při pohybu po zoo (sondy, výkopy, hadice přes cestu…), ale problém bude pravděpodobně nutné řešit zásadním způsobem – provést v tomto úseku výměnu potrubí, což bude samozřejmě finančně velice náročné.

https://www.zoousti.cz