Zastupitel Jiří Morštadt: Kvalitní kulturní scéna v Ústí nad Labem zůstává

Zastupitelé města měli v pondělí 3. března dosud nejdelší jednání v tomto volebním období. Začali ve 14 hodin a skončili až po půlnoci. Na programu bylo celkem 43 řádných bodů, ten poslední, dodatečně zařazený 44., se týkal osudu Činoherního divadla o. p. s. Vyhověli tak požadavku souboru i občanů, kteří se podepsali pod petici za další fungování scény, která má za sebou dvaačtyřicetiletou historii a vychovala mnoho známých osobností. Někteří z nich sledovali jednání městského zastupitelstva přímo v sále, další pak přímý přenos na webových stránkách magistrátu.

Většina z šestatřiceti přítomných zastupitelů schválila usnesení, jímž se s účinností od 4. března 2014  souboru vrací právní forma příspěvková organizace města a také původní název Činoherní studio. Pro letošní rok dostane z rozpočtu města 8 milionů korun.  Herci i další zaměstnanci mohou dál pokračovat v činnosti, ovšem už bez současného ředitele, uměleckého šéfa souboru a dozorčí rady, kterým důvodová zpráva zřizovatele vytkla řadu chyb v hospodaření, uzavírání pro divadlo nevýhodných smluv a nedostatečnou komunikaci jak s novou správní radou, tak s vedením města. Tím zabránili pravděpodobné likvidaci stávající o. p. s. a nabídli souboru pomocnou ruku.  Jednání o přechodu zaměstnanců do příspěvkové organizace, stejně jako jednání o přenosu divadelních představení, zejména s ohledem na vlastnictví fundusu a platná autorská práva, začnou hned v úterý 4. března.  Nový management a umělecké vedení Činoherního studia vybere komise složená z respektovaných divadelních odborníků na základě výběrového řízení.    
 
Český Metropol se zeptal předsedy finančního výboru Jiřího Morštadta, jak usnesení Zastupitelstva města Ústí nad Labem k vyústění situace, která díky přestřelkám v médiích přerostla v celonárodní téma posledních dnů, hodnotí: „ Většina zastupitelů potvrdila, že jim jde o další rozvoj slavné tradice ústeckého Činoherního studia a zachování kvalitní kulturní scény pro občany města i jeho návštěvníky. Bude teď záležet na především na hercích, jak rychle se vrátí na jeviště a začnou opět  účinkovat“.