Zastupitel Jiří Morštadt: Ústí nad Labem se připojí k Hodině Země

Jsem velmi rád, že se k iniciativě na podporu ochrany klimatu Hodina Země v sobotu 29. března ve 20:30 připojí také statutární město Ústí nad Labem. Tato celosvětová akce, která se koná již poosmé, vyzývá obyvatele Země k větší zodpovědnosti za budoucnost naší planety.

Město Ústí nad Labem se do iniciativy zapojí symbolicky, a to vypnutím slavnostního osvětlení městských objektů a prostranství. Potemní osvětlení Větruše, atria magistrátu, Mariánského mostu, v Plaveckém areálu Klíše, na Zimním stadionu, kostela v Církvicích a částečně osvětlení na Mírovém náměstí. Přidat se může každý, komu není osud naší planety lhostejný, osobně se také zúčastním. 
 
Vloni se po celém světě zapojilo na 6 500 měst a stovky milionů lidí. V České republice akci podpořilo zhruba 140 obcí, 130 firem a tisíce jednotlivců. Akci podpořila řada památek, mezi jinými i Pražský hrad, Tančící dům, Vítkovické pece nebo Štramberská Trúba. Hodinu Země vyhlašuje největší světová organizace pro ochranu přírody WWF, v České republice prostřednictvím Ekologického institutu Veronica. Zhasnutím světel dají nejen města, ale i firmy a občané najevo, že si uvědomují svoji odpovědnost za budoucnost Země.
 
Akci začalo australské město Sydney, když 31. března 2007 vypnulo světla v celém městě. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. V tuto hodinu v minulosti zhasnula světla u takových světově známých dominant jako most Golden Gate v San Francisku, římské Koloseum, hotelu Jumeirah v Dubaji, Sfinga a pyramidy v Gíze, socha Krista Spasitele v Brazílii nebo pařížská Eiffelova věž. Přidat se může každý, stačí v uvedenou hodinu zhasnout všechna světla.