Zloděj kovů jde po zřícení domu a smrti ženy na 5 let do vězení

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal na pět let do vězení Slováka Kolomana Mikera za to, že předloni v Předlicích způsobil krádeží kovů smrt mladé ženy a těžké zranění své matky. Miker se svým známým postupně rozebíral konstrukci neobydleného domu, v němž se zřítil strop a ženy zavalil. Rozsudek je pravomocný. Miker se podle soudu dopustil krádeže, poškození provozu obecně prospěšného zařízení a usmrcení z nedbalosti.

Tragédie se odehrála 19. září 2012 po poledni. Miker se svým známým chodil několik dní krást železný šrot do neobydleného domu. V osudný den řezali traverzy a zřítil se strop. Mikerova matka, která se svou známou v domě přebývala, byla těžce zraněná. Druhou ženu záchranáři vyprostili až po několika hodinách mrtvou.
 
Předseda senátu Martin Šámal ČTK řekl, že soud sečetl dva tresty, které dávají dohromady pětileté vězení. Mikerovi hrozilo až 12 let za mřížemi. "Jde o osobu, která je dlouhodobě kriminálně závadovou, tak v jeho případě je na místě uložit spíš trest v horní polovině zákonné sazby. Ovšem nelze odhlédnout od toho, že výrazně přispěl k odhalení vlastní trestné činnosti. S ohledem na to mu byl trest uložen mírnější," řekl Šámal.
 
Miker, který přijel do Ústí nad Labem ze Slovenska za svou matkou, v krádežích kovů pokračoval dál. Policisté mu prokázali minimálně sedm dalších případů. Mimo jiné ukradl okapy u kožního sanatoria v centru města nebo měděné kabely. Za krádeže kovů byl už dřív trestaný, v trestné činnosti pokračoval i po podmíněném propuštění.
 
Miker trest přijal, odvolání se vzdal i státní zástupce a rozsudek je tak pravomocný. S Mikerem kovy zřejmě kradl ještě jeden muž, který bude souzen zvlášť. Spis už leží u soudu, termín hlavního líčení ale zatím nařízen nebyl.
 
Ústecká radnice po tragédii vytvořila seznam domů v havarijním stavu. Jen v Předlicích jsou jich dvě desítky. Většinou patří soukromým majitelům, kteří s úřady nekomunikují. Město proto postupně domy v nejhorším stavu bourá a náklady pak vymáhá po majitelích.
 
Na všechny problémové domy nechala radnice instalovat cedule, které upozorňují na zákaz vstupu. Na lokalitu dohlížejí strážníci.
 
zdroj: ČTK