Demontáž protipovodňových stěn na Střekově trvala tři dny

Demontáž protipovodňových stěn v ústecké čtvrti Střekov trvala tři dny. Skončila ve středu večer a zábrany už jsou uklizeny ve skladu. Podle města umožnily bezpečnou evakuaci tamních obyvatel a zabránily většímu naplavenému nepořádku na nábřeží. Město o tom informovalo na svém webu.

"Práce byly nakonec ukončeny po třech horkých dnech. Se zajišťováním bezpečí nábřeží pomáhaly desítky strážníků, s materiální a technickou pomocí přispěli hasiči," uvádí městský web. Pomáhali také městské služby a armáda, o pomocníky se starali zaměstnanci zoo. Každý díl z protipovodňových stěn se musí umýt, jsou stanovené postupy, jak je čistit, aby bylo možné je zpátky uskladnit," uvedla mluvčí města Romana Macová. Stavba stěny trvala asi den.
 
Podle zástupců města stěna pomohla prodloužit čas na klidnou a zejména bezpečnou evakuaci obyvatel. Díky ní je také na nábřeží menší nepořádek z naplavenin.
 
Střekov navštívil 6. června premiér Petr Nečas. Stěna podle něj vyšší být nemohla. "Nebyly by technicky schopné udržet ten tlak, protože je to více než 900 metrů dlouhé zařízení, které se pouze na svých krajích opírá o dva pilíře mostů," řekl novinářům Nečas po návštěvě zaplavené čtvrti.
 
Stěny se začaly v ústecké čtvrti Střekov podél nábřeží stavět v neděli 2. června. Protipovodňová ochrana je tam koncipována tak, aby místní ochránila před hladinou řeky zhruba do výše deseti metrů. Labe ale kulminovalo na 10,72 metru. Voda se přes kovové stěny přelila v noci na 5. června. Střekovské nábřeží tak bylo zaplavené. Voda se dostala do sklepů, někde i do přízemních bytů.
 
Protipovodňová ochrana Střekova byla dokončena v roce 2008. Val a betonová stěna stály zhruba 95 milionů korun a platilo je Povodí Labe, mobilní kovovou stěnu za téměř 25 milionů korun zaplatilo město. Při povodni v roce 2002 řeka v Ústí kulminovala na 11,96 metru.
 
zdroj: ČTK