Iniciativa chce referendum o hernách, petici předala magistrátu

Iniciativa Ústí bez hazardu dnes předala ústeckému magistrátu petici pro vyvolání referenda o zákazu heren. Na podpisových arších je 7690 podpisů. Pro vyhlášení referenda je potřeba deset procent oprávněných voličů, což je v krajském městě 7500. ČTK to řekl Václav Pištora z iniciativy.

Úředníci teď mají dva týdny na to, aby podpisy pod peticí zkontrolovali a zástupcům iniciativy oznámili, zda našli nějaké chyby. Iniciativa sbírá podpisy dál. "Jsme připraveni na to, že úřad může 20 procent podpisů proškrtat, máme zhruba dva tisíce dalších, které případně doplníme. Dělali jsme si i předběžnou kontrolu, aby tam byli jen lidé z Ústí nad Labem," vysvětlil Karel Karika, který organizoval sběr podpisů.
 
Náklady na referendum, které by se mělo konat zároveň s komunálními volbami, odhaduje iniciativa na dva miliony korun. "My trváme na sloučení volebních místností pro komunální volby a referendum do jedné místnosti, což by uspořilo až 80 procent této částky. Referendum by se hradilo z kapitoly běžných výdajů městského rozpočtu," doplnil Pištora.
 
Podle současné vyhlášky, která ve městě platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů ve městě povolený na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.
 
Ústecká radnice už zpracovala návrh obecně závazné vyhlášky, která by měla hazard ve městě zakázat. Zastupitelé ji budou schvalovat 2. září. Zatím se k ní vyjádřily jednotlivé městské obvody. Kromě obvodu Neštěmice je ale jejich postoj spíš negativní. Nejvíc heren je v centrálním městském obvodě. Starosta Jan Tvrdík (ODS) už dříve ČTK řekl, že považuje za lepší regulaci než úplný zákaz. "Teď máme všechny herny pod kontrolou, pokud by se zakázal hazard úplně, stalo by se to, co například v Litvínově. Vznikaly by černé herny a soukromé kluby," řekl ČTK Tvrdík s tím, že další regulaci hazardu se nebrání. "Umím si představit například omezení otevírací doby," doplnil Tvrdík.
 
Iniciativa Ústí bez hazardu trvá na vyhlášení referenda i v případě, že zastupitelé vyhlášku o nulové toleranci schválí. Pokud by zastupitelé vyhlášení referenda neschválili, obrátí se na soud. "Jsme přesvědčeni, názor občanů je nadřazen vyhlášce. Šlo by velmi pravděpodobně o precedentní spor," doplnil Karika.
 
O vyhlášení referenda usilují i aktivisté v Chomutově. Tamní iniciativa Nechceme žít v Palermu odevzdala 4100 podpisů, které měly na vyhlášení referenda stačit. Chomutovský magistrát ale při kontrole zjistil, že někteří lidé podepsali petici opakovaně a další nebyli plnoletí. Vyškrtnul tak bezmála 900 podpisů. Iniciativa se obrátila na soud.
 
Kromě Ústí nad Labem a Chomutova usilují iniciativy o referendum i v Teplicích, Litoměřicích nebo Štětí.
 
zdroj: ČTK