Kvalita vody v koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá. S problémy musí návštěvníci počítat jen ve Varvažově na Ústecku. Vyplývá to z výsledků měření hygieniků, kteří letos sledují kvalitu vody na 17 místech, sezona byla zahájena už na 15 z nich. 

Zatopená jáma ve Varvažově je letos prvním místem, kde se podle posledních výsledků vyskytují sinice. Kromě nich hygienici upozorňují i na zvýšený výskyt chlorofylu, tedy zeleně z rostlin a řas. Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. Na ostatních plochách je voda kvalitní. 
    
Do sporu s hygieniky se dostali správci přírodního koupaliště v Prunéřově na Chomutovsku. V oficiálních výsledcích měření z poloviny června se objevilo, že zdejší voda není vhodná ke koupání. Podle správce areálu Matyáše Křivdy ale voda nebyla odebírána přímo v nádrži, ale v přítoku. "Domnívám se že tou dobou v červnu bylo po přívalových deštích a je reálná šance, že se do potoka dostala hnojiva z polí v horách. Či druhá varianta, že někdo z chatařů nemá čističku a dělá škodu, kterou si neumí představit," řekl ČTK Křivda s tím, že celou věc už řeší s úředníky z odboru životního prostředí.
    
Voda v koupališti je podle Křivky bezproblémová. "My jsme zodpovědní za vodu, kterou ošetřujeme a jde nám přes filtr," doplnil. Poslední měření ukázalo, že voda je v pořádku. 
    
Kvalitu vody hygienici zatím nehodnotili v jedné ze dvou nádrží ve Velkém Šenově na Děčínsku ani v Chabařovicích na Ústecku, kde probíhá rekonstrukce. Letos ještě nebudou hygienici kontrolovat kvalitu vody v největším jezeře v Ústeckém kraji, Miladě na Ústecku. Vodní plochu, která vznikla na rekultivovaném území, úřady zatím do seznamu kontrolovaných míst nezařadily. Milada by se v následujících letech měla stát turistickým lákadlem kraje. Zatím ale nemá infrastrukturu ani zázemí pro rekreaci. 
    
Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Laboratorní vyšetření stojí kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel, nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Koupací sezona je letos stanovena od 30. května do 1. září. 
 
zdroj: ČTK